Zimní PPC Camp

Author: blueberrycz
image

Aktualita/Marketing – Na krajinu padla bílá deka a z PPCčkářů spadla depka. Zatímco deku přineslo počasí, depku odneslo vědomí, že tři dny stráví v obci Blatiny na PPC Campu mezi svými. Na další (doslova) nezapomenutelně přínosné akci nechyběl ani Karel Pařízek, lodivod našeho marketingového oddělení.

Správný markeťák se musí umět v problematice dobře zorientovat a naleznout efektivní řešení. U online marketingu ale zároveň platí, že některé problémy se řeší tak trochu pokus-omyl. Takže asi není divu, že cestou na zimní PPC Camp na Vysočině jsme se nejprve trochu spletli a zabloudili. Na vině samozřejmě není nic jiného, než zasněžená krajina, ve které nebylo úplně jednoduché najít tu správnou cestu.

Hned úvod pátečního bloku byl velmi záživný. A teď nemyslím tu cestu, ale především přednášky Pavla Jaška (Zákaznická analytika: co se o svých zákaznících nedozvíte z AdWords ani Analytics), Petra Soukupa (Rozdíl vyhodnocení kampaní z tržeb a zisku, case study) a Jakuba Kašparů (Master tipy pro práci se skripty). Z nich si je třeba vzít velmi důležité poučení, že PPC kampaně mají prakticky neomezené technické možnosti. Prostě není nic horšího, než zůstat při zemi a hrát jen na tu jednu známou strunu. Ta se totiž rychle obehraje…

image

Skvělé případovky na zajímavá témata přinesly Verča Miňovská (Možnosti cílení na Twitteru a jejich praktické využití) a Verča Brindzová (Jak jsem propagovala mobilní aplikaci). Věc, kterou si ale ještě několikrát projdu, proberu s kolegy a rozhodně mám v plánu aplikovat v budoucnu na naše kampaně, je propojení světa PPC a SEO, což bylo hlavní a nosné téma přednášky Lukáše Pítry.

V sobotu jsem měl vážné problémy se vstáváním. Nemohu zastírat, že za to může (již tradiční) noční vášnivá debata o PPC kampaních. Svůj podíl viny na tom jistě nesou i nálepky Skliku, o kterých se mi bude asi ještě párkrát zdát.

image

Sobotní dopoledne, notně ovlivněné onou bujarou noční debatou, jsme se dozvěděli, jak své PPC skills posunout zase na novou úroveň díky machine learning. Radek Hudák sdílel své zkušenosti s remarketingovou kampaní pro Slevomat, která poukázala na nové možnosti remarketingu jako takového.  Následovala panelová diskuze o výkonnosti jednotlivých marketingových nástrojů, kterou vedl Matěj Nosál a ve které jsme se prakticky do jednoho shodli jak ve zkušenostech, tak především na našich společných problémech. Je to paradoxně uklidňující pocit, že jsme v tom tak nějak všichni společně. S tímhle vědomím jsme pak vyrazili na zasněžený Drátník.

image

(na fotce Adama Juráka © si prosím povšimněte, že se na rozdíl od ostatních účastníků PPC Campu držím svých firemních barev, byť tedy v obličeji chytám mírně nachovou barvu).

Po návratu ze zimy jsme se pořádně zahřáli debatou a prakticky bezvadnou diskuzí nad fungováním ostatních agentur. Tento diskuzní blok já osobně hodnotím jako obrovský přínos, protože mě okolnosti a především utěšeně se rozšiřující marketingový tým Blueberry nutí zaměřovat se více na vedení než na exekutivní vykonávaní PPC. Dozvěděl jsem se mnoho cenných informací o motivacích, odpovědnosti a nastavení cílů, a to jak interně, tak mimo celou firmu.

O tom, že se i v sobotu večer konala párty, neméně intenzivní, se snad ani není potřeba zmiňovat. Stále platí, že “What happens at PPC Camp, stays at PPC Camp”, tudíž větší detaily z různých důvodů vynechávám. Snad jen zmíním, že i o půl sedmé ráno LZE konstruktivně řešit atribuční modely.

image

Logicky se nedělní budíček poněkud posunul, takže první přednášky přišly až okolo 10 hodiny. Vláďa Švehla prokázal odvahu, přehled i nadhled, když pro mě vůbec nejlepší přednáškou celého PPC Campu shrnul jakýsi můj dlouhodobý pocit. Vláďův příspěvek “Dokážu, že všichni PPCčkaři vlastně kradou a že brand se dá změřit”, by si snad zasloužil i vytesání do kamene. Sebekritickou a trochu i sebemrskačskou prezentaci pak přinesl Jindra Fáborský, který shrnul důvody, proč nevyšel (nejenom) jeho vytoužený projekt PPC Tribe.

Byť se zdá, že zimní PPC Camp se zakončil tak trochu depresivně, opak je pravdou. Domů jsem vyrazil obohacen nejenom o nové poznatky, zážitky a známosti, ale především s vědomím, že se v tomhle byznyse opravdu nesmíme bát dělat chyby. Když si je totiž umíme přiznat, posunuje nás to čím dál blíž té vysněné dokonalosti…

Karel Pařízek

P.S. Rádi zveřejníme i další prezentace, stačí nám je tweetnout 🙂

Author: blueberrycz
 

You may also like...